سوله چیست؟

//سوله چیست؟

سوله چیست؟ سوله در واقع به ی سازه ی فلزی با سقف شیب دار می گویند که امروزه  با پیدایش و رونق سوله های فلزی پیشرفت چشم گیری در صنعت سوله سازی به وجود آمده است.

سوله چیست؟

سوله ها معمولا به صورت شیبی یک طرفه و یا دو طرفه در ناحیه سقف خود بوده و این شیب ها نقش سایبان را اجرا خواهند کرد. سوله ها از جنس فولاد می باشند و از هر نظر دارای مقاومت بالا و هزینه های بسیار کمی می باشد. سوله ها دارای محاسبات فنی خاصی می باشد و تمامی مراحل ساخت یک سوله در زیر نظر مهندس طراح اجرا می شود. سوله ها در ساخت کارخانه ها و کارگاه ها، مرغداری ها، دامداری ها، تالار ها و… مورد استفاده قرار می گیرند. در ساخت سوله هیچ گونه بی دقتی نباید صورت بگیرد چرا که در غیر این صورت کوچک ترین اشتباه باعث هدر رفتن وقت و هزینه و خسارات جبران نا پذیری خواهد شد.

ابعاد ظاهری سوله

سوله ها دارای دهانه هایی تقریبا گسترده می باشند و دهانه ای در حدود ۶۰ متر را نیز تولید می کنند. برای ساخت سالن ها معمولا از دهانه هایی با ابعاد ۱۰ تا ۲۵ متر استفاده می شود. شیب سوله نیز بستگی به نوع سوله و کاربرد آن دارد.

انواع سوله

سوله ها دارای سه نوع خرپایی، تیرورقی و یو بی ام می باشند. سوله های تیرورقی و یو بی ام به وسیله ی ورقه های برش خورده ی فولاد به وجود می آیند. این نوع سوله به دلیل معایبی که دارا می باشند کمتر مورد استفاده قرار می گیرند و البته سوله های یو بی ام دارای مقاومتی بالا بوده و عایق می باشد. اما در آن محدودیت دهانه و استفاده از جرثقیل های سقفی وجود دارد.

سوله های خرپایی دارای هیچ گونه عیب و محدودیتی نبوده و مزایای فراوانی دارد. این نوع سوله با استفاده از قوطی های پروفیل تشکیل شده است و دارای وزنی بسیار کم، قیمتی ارزان و مقاومتی بالا می باشد. وزن کم در سوله های خرپایی به دلیل استفاده ی کم از فولاد می باشد که این موضوع تا حدودی روی قیمت سوله نیز تاثیر گذار است.

۱۳۹۶-۱۲-۱ ۱۹:۲۳:۴۰ +۰۰:۰۰